24 Ekim 2016 Pazartesi

RESSAM YAPRAK KURTOĞLU İLE SÖYLEŞİ

RESSAM YAPRAK KURTOĞLU

SÖYLEŞİ

Genç Kuşak Sanatçılarımızdan Ressam Yaprak Kurtoğlu ile sanatı, bakışı ve toplumda sanat üzerine söyleşi

Biraz kendinizi anlatırmısınız

- Kendimi anlatmak için söyleyeceğim en net ifadeler; coşkulu, heyecanlı, meraklı ve hayatın iyi veya kötü hiç bir anını kaçırmak istemeden yaşamaya çalışırken, kendimi ifade etmek yolunda sanatın en güzel dalı olan resimle tanışmış olmanın mutluluğunu yaşayan bir ruhum

Eserlerinizde alışılmış tarzlardan çok farklı  bir tarz görüyoruz. Tarzınız ve tekniğiniz hakkında bilgi verirmisiniz.

- Aslında bu konu hakkında söyleyecek çok fazla bir detay yok. Renklerle aram çocukluğumdan beri hep çok iyiydi. Baktığım ve gördüğüm her şeyi leke olarak algılıyorum. Resim iç dünyam ve dış dünyamı birleştiren bir dil, dolayısıyla dışa vurumcu bir tutumla her şey kendiliğinden akıp gidiyor.

Özellikle işlediğiniz bir konu var mı, seçtiğiniz konular değişken olabiliyor mu

-  Hocamızın bir derste sanat üzerine yaptığımız bir sohbet de "bir tek ölüler ve deliler etkilenmez" dediğini hatırlıyorum. Çok da doğru galiba nefes aldığım sürece dünyada ve ülkemde bu kadar yanlışın ve kötülüğün içinde de delirmez isem işlediğim konularım hep değişkenlik gösterecek.

Son dönemlerde genç kuşak sanatçıların ön plana çıktığını görüyoruz. Sizce Genç Sanatçılara yeterli önem veriliyor mu

-  Bu soruya bütün genç kuşak sanatçı arkadaşlarım gibi yaşadığımız ortak sorunlara değinerek cevap vermek isterim. Galerilerin içinde bulundukları sadece isim yapmış sanatçılarla satış garantili gözle bakılan, temelinde sadece ticari kaygının yattığı bir yaklaşımla varılacak noktanın bir kısır döngü olacağını, oysaki kendilerinin sanatı ve sanatçıyı toplumla buluşturmak ve yaygınlaştırmak gibi misyonları olduğunu unutmamalıdırlar. Sanat yenilenen, gelişen evrensel bir dildir genç kuşak sanatçılara bu doğrultuda daha çok destek olunması gerektiğini düşünüyorum.

Türkiye'de ki sanat ortamını ve izleyicisini nasıl buluyorsunuz

-  Türkiye'de sanat ortamı belki de en verimli çağlarından birini yaşıyor. Lakin izleyici ortamı için aynı şeyi düşünmek biraz zor. Süreç bence ters bir orantı içinde.

İleriki dönemlerde planladığınız çalışmalarınız hakkında bilgi verebilirmisiniz.

- Her şeyden önce paletim ve fırçam hiç kurumayacak. Fakat zamanın getirdiği etkililer ve fırsatlar beni nereye meyil ettirir bunu şimdiden söylemek biraz zor. Ancak resimlerimde kullandığım dışa vurumcu dili devam ettirip geliştirmek hedefindeyim.
Ulusal Haber - Teşekkür ederiz

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder