13 Şubat 2014 Perşembe

Ressam FUNDA TÜMER yazdı...

SANATÇI KİMDİR
Ressam
Funda TÜMER
Yüzyıllardır tam cevabı netleşmeyen herkes tarafından değişik yorumlar ile anlatılmaya çalışılan kişi olmuştur sanatçı.
Bu yazımda bende kişisel görüşümü aktarmaya çalışacağım. ‘Sanatçı Kimdir’ sorusundan ziyade ‘Sanatçı Kime Denmelidir’ ve ‘Sanatçı Nasıl Olmalıdır’ üzerinde duracağım.
Sanatçı, herkesten farklı düşünen, farklı bakan, farklı gören, farklı hisseden, farklı açılardan yorumlayabilen ve bütün bunları yeteneği ile birleştirerek eserlerinde yansıtan kişidir. Bütün bunlara bakacak olursak eğer, sanatçı olmak için sadece ‘’yetenek yeterlimidir’’ hayır.
Farklı bakamayan, görünenin ardındakini göremeyen, farklı açılardan düşünüp yorumlayamayan kişi sanatçı olamaz. Herkes ağacın dalındaki yaprağı görür. Ama sanatçı yapraktaki güzelliği, zarafeti ve detayları gören kişidir. Bütün bunların olabilmesi içinde sanatçı kendini en iyi şekilde yetiştirmelidir. Sadece kendi çevresini değil uzak çevreler konusunda da bilgi sahibi olmalıdır. Asla oldum dememeli ben daha yolun başındayım diyebilecek kadar mütevazı olmalıdır.
Sanatçı bir görüntüden, bir düşünceden, bir fotoğraftan, bir başka eserden kısaca birçok şeyden esinlenebilir ve etkilenebilir. Ancak asla kopyacı olamaz. 
Olmamalıdır. 
Kendine ait olanı ortaya koymayan koyamayan kişi sanatçı kimliğini taşıyamaz.
Sanatçı hangi sanat dalı ile uğraşırsa uğraşsın dalındaki her noktayı yapmış ya da yapabilir olmalıdır. Ancak zaman içerisinde kendi teması ve tekniğini belirlemiş ve geliştirmiş olmalıdır. Kendine özgü olmalıdır.
En önemlisi de sanatçı egolarından arınmış, duruşu sağlam olmalıdır. 
Başarıyı alkışlayabilmelidir. Fikirlerini çekinmeden ortaya koyabilmeli, duruma göre rengini değiştirmemelidir. Yerine göre topluma öncü olabilmeli ve onlarında sesi olabilmelidir.
Sanatçı olmak kolay değildir. Bütün bunlara sahip olabilmek çok güçlü bir insan olmak bilinci ister. Buda kendini dahi aşmaktır.
SANATÇI KENDİNİ DAHİ AŞABİLMEYİ BAŞARMIŞ KİŞİDİR.
FUNDA TÜMER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder