4 Mart 2014 Salı

Karadeniz’den çıkan nadide yeteneklerden biri "BORA DERVİŞOĞLU" Ressam

Karadeniz’den çıkan nadide yeteneklerden biri
BORA DERVİŞOĞLU
Ressam
Sanatçı 1973 yılında Trabzon’da doğdu.
1998 yılında Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 1999-2001 yılları arası Gümüşhane Şiran Yatılı İlköğretim Okulu’nda görev yaptı.
2001 yılından beri Trabzon Akçaabat Söğütlü Ortaokulu’nda görevine devam etmektedir.
‘Resim yapmak çocukluğumun içinde hep hayallerimi süsleyen bir sanat olmuştur. Tuval karşısında çalışan Babam Atilla DERVİŞOĞLU’ nu seyretmek bana ayrı bir dünya oluşturmuştur. Resim hayatımda hep var olacaktır. Çünkü ben resim öğretmeniyim ve hayallerimi düşüncelerimi engin ufuklarımı hem öğrencilerimle hem de dostlarımla paylaşmak bana haz veriyor. Bazen saatlerce tuvalin karşısından kalkmamak sonunda beynimdeki o dünyayı tuvale aktarmak bana mutluluk veren en önemli şeydir.  Arşivimde binlerce kuş resmi var. Kuşları incelemek onların üzerindeki renklerin büyüsünü görmek beni resim yapmaya başka bir heyecan ile yönlendirmiştir. Kuşları seviyorum her zamanda tablolarımda vazgeçilmez tema olarak kalacaktır’ diyor sanatçı.
Kuş ve çiçek temasını çoğu zaman aynı karede buluşturuyor. İşin içine renkleri de dahil ettiği an muhteşem bir kompozisyonla karşılaşıyorsunuz. Renkleri kullanışı ve sağladığı uyum görülmeye değer bir başarı. Sanatçı kimi zaman kuşlarını işlerken geometrik kompozisyonlarda katıyor eserlerine. Bu kompozisyonlara baktığınızda 20. yüzyıl başındaki temsile dayalı sanat anlayışından saparak devrim yapan Fransız sanat akımı olan Kübizm’in etkisini de görmeniz mümkün bu eserlerinde.
 Sanatçının kendine has renk kullanışı, renklerde elde ettiği başarılı geçişler ve uyum vazgeçilmezim dediği 2 teması ile buluştuğu an yüzlerce eser içinde dahi olsa Bora Dervişoğlu fırçasını tanıyorsunuz.
Birçok karma sergide yer alan sanatçının en büyük hayallerinden biri babası Atilla Dervişoğlu ile birlikte ‘BABA OĞUL’ adını vereceği bir aile sergisi açmak.
Bora Dervişoğlu sadece yeteneği ve eserleri ile dikkat çeken bir sanatçı değildir. Bir sanatçı da olması gereken mütevazi ve beyefendi kişiliği, kendini geliştirmek için her an gösterdiği çalışma azmi ile de dikkat çeken bir isimdir.
Tanıdığım günden itibaren çalışmalarını yakından takip ettiğim sanatçı dostumun her geçen gün başarı merdivenlerini hızla çıkacağına olan inancım sebebi ile hakkında yazmak benim için bir onurdur.
Sevgilerimle,
Funda TÜMER
Seramik Sanatçısı& Ressam
***
Karadenizli Ressam 
Bora DERVİŞOĞLU'nun Eserlerinden
ÖRNEKLER & SEÇMELER
BORA DERVİŞOĞLU, RESSAM
BORA DERVİŞOĞLU, RESSAM
BORA DERVİŞOĞLU, RESSAM
BORA DERVİŞOĞLU, RESSAM

3 yorum:

 1. Çok değerli sanatçı dostum Funda Tümer.Beni bu sanat dolu çalışmada onurlandırıp,renklerle dolu dostlarla buluşturduğun için teşekkür ederim. Saygılarımla..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siyasetçi, memur, amir, belediye başkanı, vali kaymakam, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı olabilirsin, ancak sanatkar olamazsın. Sanatkar olabilmek ayrı bir meziyet ister, yetenek ve kabiliyet ister. İçinden gelen bir coşku olmalıdır. Görme, duyma ve hissetme özelliği gelişmiş kişiler sanatkar olabilirler. Siz genç sanatçıları bizler destekliyor ve taktir ediyoruz. Ulusumuzun genç sanatçılarını tebrik eder, başarılarının daim olmasını Allahtan dileriz.

   Sil
 2. Çok Teşekkür ederim Zekeriya Tümer.Sözleriniz o kadar vurgulu ki, her şeyi bir kalemde anlatınız.Saygılar

  YanıtlaSil